Шкільний музей

ШКІЛЬНИЙ МУЗЕЙ УКРАЇНСЬКОГО КОЗАЦТВА ТА ІСТОРІЇ ШКОЛИ

Музей Українського козацтва та історії школи СЗШ № 10 міста Дніпродзержинська був заснований 18 травня 2007 року на виконання наказу управління освіти і науки міської ради від 22.02.07. № 75 «Про організацію музею Українського козацтва та історії школи»
Керівник музею – заступник директора з виховної роботи Хріпко Вікторія Григорівна.
За підсумками конкурсу-огляду музеїв музей історії школи отримав свідоцтво про реєстрацію головним управлінням освіти і науки Дніпропетровської обласної державної адміністрації № 04-251 від 04.01.08. та нагороджений почесними грамотами Управління освіти і науки міської ради у 2008 та 2010 рр..
Музей Українського козацтва та історії школи має два основних тематичних напрями:

 1. «Козаччина – феноменальне явище світової історії»
 2. «Дорога довжиною у століття»
У музеї представлені експозиції:
 • «Козакові Січ – мати, а Дніпро – батько»,
 • «Козацькі духовні скарби»,
 • «Як жили та воювали козаки»,
 • «Козацькі символи та клейноди»,
 • «Козацька зброя», «Макет Запорізької Січі»,
 • «Відродження Українського козацтва», - які висвітлюють славні сторінки історії Українського козацтва, знайомлять із звичаями та побутом козаків, фактами біографії найвідоміших гетьманів, діяльністю сучасних козацьких формувань.
Експозиції «Учитель, перед іменем твоїм...» , «Школа незабутня моя» «У навчанні та на дозвіллі – чуття єдиної родини», «Я в юність поспішаю» знайомлять з історією створення, розвитку середньої загальноосвітньої школи № 10 від 1910 року до сьогодення, діяльністю педагогів, що тривалий час викладали у закладі, досягненнями випускників школи різних років.
Вищим керівним органом музею є Рада музею. Головою ради є Бєлянінова Альбіна Миколаївна, вчитель суспільствознавчих дисциплін. Створено актив музею з учнів 8-11 класів та вчителів. Члени Ради музею ведуть пошукову роботу, готують і проводять екскурсії, зустрічаються з колишніми педагогами та випускниками школи, беруть активну участь у підготовці і проведенні шкільних та міських заходів.
Членами Ради музею створена пересувна експозиція, присвячена 70-им роковинам Голодомору в Україні. Членами Ради шкільного музею зібрано 19 свідчень у свідків Голодомору 1932-33 років. Відеофільм «Голодомор у Дніпродзержинську», знятий вчителем історії Бєляніновою А.М., демонструвався учням 8-11 класів.
Оформлена експозиція «Відгомін Мамай-festу», з фотографіями робіт учасників фестивалю, книгою Н.Буланової «Кам’янські етюди в стилі ретро», подарованою автором шкільному музею. А також почесними грамотами переможців конкурсу дитячих робіт в рамках «Мамай-фесту-2011» Компанієць А., Базильчук Д., Гапонюк О.
Оформлений інформаційний стенд «Про нас пишуть» за матеріалами друкованих видань, що висвітлювали діяльність СЗШ № 10.
Щорічно у школі проводиться загальношкільна акція «Експонат для шкільного музею», за підсумками якої у музеї зібрано:
 • бібліотечку з подарункових видань серії «Моя Україна» та інших видань з історії козацтва та історії України;
 • макети козацької зброї;
 • предмети хатнього начиння;
 • художні історичні фільми.
Музей обладнано технічними засобами (телевізором, DVD-програвачем), які активно використовуються під час проведення екскурсій та уроків історії, української літератури, народознавства, виховних годин у музеї.